Mai cikkünkben az adómentes nyereményjátékok vagy kedvező adózási feltételekkel adható juttatások kerülnek előtérbe, amelyeket a vállalkozás kizárólag üzletpolitikai céllal, vagy egy cég a számára kívánatos állapot elérése érdekében juttathat a magánszemélyek részére. Ebben a vonatkozásban juttatás alatt különböző kisebb-nagyobb nyereményeket, kedvezményeket kell érteni.
Rögtön az elején érdemes tisztázni, hogy pénznyereménynek kizárólag a forgalomban lévő bankjegyeket és pénzérméket kell tekinteni, ennek okán a bankkártyán vagy értékpapírban megnyert nyeremény nem fog pénznyereménynek számítani, így az adózása is kedvezőbb lesz.
Cikkünk során először azokat az adómentes juttatásokat vesszük sorra, amelyek sem a magánszemély, sem pedig a kifizető számára nem képeznek adófizetési kötelezettséget.
A nem pénzben kapott juttatások közül minden résztvevőnek adómentes
- Az üzletpolitikai, vagyis reklám céllal magánszemélyek széles körében nyilvánosan meghirdetett kampány keretében, a juttatás feltételének – ha az nem vetélkedő, nem verseny és nem a szerencsejátékok szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó sorsolás eredménye – megfelelő magánszemély számára adott:
- árengedmény,
- visszatérítés vagy áru, szolgáltatás vásárlásához kapcsolódó más kedvezmény, ideértve, ha az – megjelenési formájától függetlenül – árura vagy szolgáltatásra váltható érték.
- Üzleti forgalmának növelése érdekében, valamely termék megismertetése céljából adott áruminta, azzal, hogy árumintának minősül a képviselt termék olyan jellemző kisebb része vagy mennyisége, amely kizárólag a képviselt termék bemutatására szolgál, és amely fizikai állapotánál, vagyoni értékénél fogva tartós használatra és más cél elérésére nem alkalmas.
Fontos kiemelni, hogy a fenti juttatások után akkor nem keletkezik sem a kifizetőnek, sem pedig a magánszemélynek adófizetési kötelezettsége, amennyiben megvalósul az a feltétel, miszerint maga a kedvezmény nyilvánosan és mindenki számára elérhetően meg volt hirdetve. Ha a feltételek teljesülnek, úgy beletartoznak az adómentes nyereményjátékok körébe.
Az árengedmény és a visszatérítés összes változata arra hivatott, hogy ösztönözze a vásárlást, így mindenképpen vásárláshoz kötöttek.
Nézzük rájuk néhány példát!
Árengedményről beszélünk, ha a kedvezményes ár a terméken fel van tüntetve. Ezen kívül ide tartozik az egyet fizet kettőt kap akció, a kuponos árengedmény, vagy csak az egy adott napra szóló engedmény is.
Visszatérítésnek minősül, ha több termék vásárlása esetén jár a kedvezmény, vagy bizonyos időszakon belül az X. vásárlás ingyenes, illetve, ha számla vagy promóciós kód visszaküldése esetén garantált nyereményre tehetünk szert. Visszatérítésnek minősül az is, ha az első vagy X. vásárló valamilyen nyereményben részesül. Mivel ezek a fajta nyeremények vásárláshoz kötöttek, így nem merül fel a nyeremények után adófizetési kötelezettség.
Egyéb adómentes vásárláshoz kapcsolódó kedvezmény
- ha az összecsomagolt termékek kedvezménnyel vásárolhatóak meg:
- X termék vásárlása esetén egy ingyen van
- extra ajándék jár egy termékhez
- XXL akciók (nagyobb kiszerelés kedvezőbb áron)
- 2 vagy több termék összecsomagolása
- valamilyen árura vagy szolgáltatásra váltható termék:
- kupon beváltás
- kupon beküldése ingyen termékért cserébe (újságból, internetről)
- pontgyűjtő akció
Rendhagyó akciók keretében a következő juttatások lehetnek adómentesek:
- két társaság közös akciója – például, hogy egy üzletben vásárolt termékre helyben személyi kölcsönt is lehet felvenni
- bankkártyás fizetés esetén járó kedvezmény
- cég nevére szól a számla, de egy magánszemély kapja a kedvezményt
- kedvezmény jóváírása hitel- vagy egyéb levásárolható kártyán
- nyugtát beküldő vásárlók között sorsolás
- nyugtával regisztrálni egy netes felületen és ajándék jár érte
- vásárláshoz járó belépő kulturális vagy sporteseményre
- minden X főt foglalkoztató cég munkavállalójának adott kedvezmény
- a hostess promóciók és a több termék vásárlása esetén a kassza után járó ajándék
- fizetés után a kasszánál egy dobozba dobott blokkok sorsolása során nyert ajándék
Sokan nem gondolnánk, de rendhagyó akció keretében egy termék csomagolásában elhelyezett pénz megtalálása adóköteles jövedelemnek minősül, ami után a magánszemélynek személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezik.
Tombola sorsolás
Valószínűleg mindenki vett már részt valamilyen jellegű tombola sorsoláson. Mivel a tombola sorsolás is a sorsolásos játékok közé tartozik, ezért nézzük meg, milyen feltételek esetén szervezhető ez a fajta játék, illetve kinek és milyen adófizetése kötelezettsége keletkezik a játékban való részvétel során.
Sorsolásos játéknak minősül a meghatározott szám eltalálása vagy a nyerésre jogosító sorsjegy kihúzása, ami után nyereményre, vagyis vagyoni ellenszolgáltatásra leszünk jogosultak.
A céges tombola sorsolás, amennyiben megfelel a lenti feltételek mindegyikének, úgy nem engedélyköteles, azonban a lebonyolítás előtt 10 nappal bejelentési kötelezettség terheli a szervezőt.
- nem folyamatosan szervezett
- a sorsjegyeket kizárólag a helyszínen árusítják
- a megvásárolható sorsjegyek száma nem haladja meg az 5.000 darabot vagy a nyeremények összértéke az 500.000 Ft-ot
- További fontos feltétel, hogy a nyeremények fogyasztói áron számított összértéke vagy a kisorsolásra kerülő pénzösszegek a kibocsátott sorsjegyek értékének a 80%-át meghaladja.
Tehát az engedély nélkül megrendezhető tombola sorsolás akkor számít jogszerűnek, ha a fenti feltételek összese érvényesül. Egyébként a sorsoláson közjegyző jelenléte kötelező a játék tisztaságának megőrzése érdekében. A tombola sorsolás is az adómentes nyereményjátékok közé tartozik, ugyanis a játékban kisorsolt nyeremények mindkét fél számára mentesek a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség alól.
Amennyiben a játék nem minősül szerencsejátéknak, akkor sem engedélyre, sem bejelentésre nincs szükség. Ehhez arra van szükség, hogy a játékban történő részvétel ingyenes legyen.
Cikksorozatunk következő részében pedig azokat a juttatásokat ismerhetik meg, amelyek a magánszemélyek számára adómentesek ugyan, de a kifizetőt terheli adófizetési kötelezettség.