Az üzemi baleset egy tágabb gyűjtőfogalom a munkavégezéssel összefüggésben történt balesetek megállapítására.
Ezen belül az alábbi baleseteket különböztetjük meg:
- munkabaleset (a munkavállalót a foglalkozása körében végzett munka közben, vagy azzal összefüggésben sérül meg)
- úti baleset (a munkavállalót munkába menet vagy onnan a lakására menet közben éri a baleset)
- közcélú munkavégzés közben történt baleset
- egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során bekövetkezett baleset
Tehát minden munkabaleset egyben üzemi baleset is, azonban nem minden üzemi baleset számít munkabalesetnek!
Vizsgáljuk meg egy kicsit közelebbről a munkabalesetet:
Először is meg kell állapítani az összes körülmény figyelembevételével, hogy a baleset üzeminek tekinthető-e. Hol, mikor történt, hogyan következett be a baleset, vannak-e tanúi a balesetnek stb. Az üzemi baleset elismerésére vonatkozó kérelmet a munkáltatónál működő társadalombiztosítási kifizetőhelyhez, vagy a munkáltató székhelye szerinti illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani (Nyomtatvány –> Üzemi baleseti jegyzőkönyv).
Ezt követően a kormányhivatal vagy a tb kifizetőhely elismeri vagy elutasítja a baleset üzemiségét. Közben meg kell állapítani azt is, hogy a baleset munkavégzés során, illetve azzal összefüggésben következett-e be vagy munkába, illetve hazafelé menet. Ez a munkáltató feladata. Amennyiben a munkáltató a tudomására jutott balesetet elismeri munkabalesetnek, akkor az erre a célra szolgáló nyomtatványt is ki kell töltenie és be kell nyújtania a kormányhivatalnak (Nyomtatvány –> Munkabaleseti jegyzőkönyv).
A baleseti táppénz igénybevételéhez mindenképpen szükség van az üzemiség megállapítására, valamint a jogosult szerv elismerő határozatára. Az egészségbiztosítás baleseti ellátásai kizárólag e határozat alapján vehetők igénybe.