SZJA visszatérítés – ki élhet ezzel a többlet személyi jövedelemadó kedvezménnyel?
Minden olyan adóalanynak jár a visszatérítés, aki családi kedvezményre jogosult, tehát:
- a szülőknek, akik családi pótlékra jogosultak (lehetnek házastársak vagy élettársak)
- várandósság esetén a magzat 91. napos korától (a kedvezménnyel a várandós nővel közös háztartásban élő házastárs is élhet)
- aki saját jogán jogosult családi pótlékra jogosult
- vagy aki rokkantsági járadékot kap
A visszatérítéssel az a szülő is élhet, aki családi kedvezményre jogosult, de azt nem ő érvényesíti vagy nem ő veszi igénybe, valamint a befizetett SZJA összege visszajár az egyedülálló szülőknek is.
A visszatérítésben mind a két szülő részesül, feltéve, ha mindketten jogosultak a gyermekük családi pótlékára és rendelkeznek a visszatérítés alapjául szolgáló jövedelemmel.
A kedvezmény mértéke az alábbi tevékenységekből származó jövedelem után fizetendő adó összege:
- az önálló és nem önálló tevékenységből, valamint az egyéb tevékenységből származó jövedelem adója
- munkaviszonyból származó jövedelem
- táppénz, CSED, GYED
- ingatlan bérbeadás
- megbízási díj
- az ekhós jövedelem után fizetendő adó kétharmada
- a megfizetett KATA tételes adó negyede
A kedvezmény maximális értéke a 2020. december havi adatok alapján kalkulált éves átlagbér 15%-a (809.000 Ft).
Ha a magánszemélynek van SZJA, KATA és EKHO szerint adózó jövedelme is, akkor a különböző adónemekből visszaigényelhető összegek együttesen nem haladhatják meg a 809.000 forintot!
Az adóvisszatérítés többféle módon vehető igénybe.
Akiknek a 2021-re vonatkozó jövedelmükről a munkáltatótól/kifizetőtől kap adatot a NAV, azoknak nincs teendőjük, hiszen minden információ az adóhatóság rendelkezésére áll, így a visszatérítés automatikusan megtörténik 2022. február 15-ig a családi pótlék folyósításhoz megadott bankszámlaszámra (a kiutalás összegét az érintettek bevallási tervezetében feltünteti az állami adóhatóság, így követhető lesz a számítás menete).
A KATA-s vállalkozások és azok az adóalanyok, akiknek a kiutaláshoz szükséges adatai nem ismeretesek a NAV számára, nyilatkozatot nyújthatnak be 2021. december 31-ig (VISSZADO nyilatkozat, amely 2021. október 31-től érhető el). Ha valamilyen oknál fogva az adóalany kicsúszna a határidőből, lehetőség van arra is, hogy a személyi jövedelemadó bevallásában tegyen nyilatkozatot.
A nyomtatvány benyújtható elektronikusan (ügyfélkapun keresztül) vagy papíralapon is. Az adóbevallásban érvényesíthetik a kedvezményt azok a jogosultak is, akiknek a jövedelméről a NAV nem rendelkezik információval (pl. egyéni vállalkozók, őstermelők, vagy aki az összevont adóalapba tartozó jövedelme után maga fizeti az SZJA-t).
Amennyiben valaki jogosult adóalapot csökkentő kedvezményekre és azokat év közben érvényesíti (NÉTAK, személyi kedvezmény, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény), akkor a csökkentett adóalapból a munkáltató által levont adóelőleg jár vissza, ha az adóalap nem nullázódott le (ha az adóalap nulla, akkor nincs fizetendő SZJA és nincs visszatéríthető összeg sem).
Ha a magánszemély 2021. január 1-jét követően hunyt el, és jogosult lett volna az SZJA visszatérítésre, úgy házastársa, örököse kérheti a NAV-tól az SZJA visszafizetését.
Jó hír a civil szervezeteknek, hogy az 1+1 százalékos felajánlások alapját képező adóalapot a visszatérítés összege nem csökkenti.
A 560/2021. (IX. 30.) Korm. rendelet október elsején lépett hatályba, és a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztésekor hatályát veszti.